Get Adobe Flash player

Sonda

Czy Twoim zdaniem obecność ludzi młodych w polityce i samorządzie jest potrzebna?
 

 

 

Relacja ze Szkoły Zimowej S"MD"

W trakcie Szkoły Zimowej S"MD" doszło do wielu ciekawych spotkań, w trakcie których mieliśmy okazję rozmawiać ze znanymi osobami związanymi z PO, głównie na tematy unijne.

Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska poruszyła kwestię przyszłości środków UE dla Polski - z jednej strony będzie ich więcej, jednak z drugiej będzie do nich ograniczony dostęp. Ze względu na na przedłużające się negocjacje, pierwsze nabory konkursowe odbędą się dopiero w 2015 rok.

Europoseł Rafał Trzaskowski opowiadał m.in. o pracach nad konstytucją UE, współpracą z USA oraz sytuacji w grupie EPP.

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawił założenia kolejnego pakietu deregulacyjnego (m.in. ws. zawodów prawniczych) oraz poruszył kwestię reformy sądownictwa.

Europoseł Jan Olbrycht przedstawił nam proces decyzyjny, jaki po Traktacie Lizbońskim obowiązuje przy pracach budżetowych oraz opowiedział o nastrojach PE wobec propozycji ostatniego szczytu. Przywołując przykłady z innych państw UE, przestrzegł również przed skutkami przeinwestowania i nietrafnych decyzji samorządów w tym zakresie, które mogą stać się istotnym problemem w kolejnych latach.

Wicedyrektor Instytutu Obywatelskiego Magdalena Heczko przedstawiła nam zakres działania think-tanku PO oraz zachęciła do współpracy S"MD" z IO.

W przedostatnim dniu Szkoły odbyła się również debata dotycząca związków partnerskich. W debacie udział wzięli poseł A. Dunin (autor ustawy PO w tej sprawie), poseł T. Głogowski (z grupy konserwatywnej) oraz Dyrektor Instytutu Obywatelskiego J. Makowski.

W tym samym dniu odbył się Konwent Krajowy SMD, który omówił projekty na najbliższe miesiące oraz przyjął stanowisko popierające dalsze prace nad ustawą o związkach partnerskich.

Fot. Przewodniczący Regionu Mazowsze Mateusz Biały podczas Konwentu Krajowego

Zrelacjonował Paweł Krężołek